HUMMUS Z BOBU

by Anna

Sezon na bób jest w tym roku szczególnie długi, ale niestety dobiega już końca. Dlatego śpieszę z przepisem na hummus z bobu – na zamknięcie sezonu.  Oczywiście najlepszy jest młodziutki bób, im młodszy tym lepszy. Ale nie martwcie się – w tym daniu można wykorzystać bób podstarzały 😉 .

Robiłam już wcześniej pastę z bobu na burakowym carpaccio, była bardzo dobra, nawet pyszna. Jednak w tym roku, na przyjęciu w Białogórze, absolutnie zachwycił mnie hummus. Prosty i genialny! Autorka zgodziła się na publikację, dziękuję Gosiu 🙂

Hummus z bobu jest świetnym pomysłam na przystawkę, można podawać go w towarzystwie innych dipów takich jak : tyrosalatadip z bakłażana czy  pasta z pestek słonecznika. Uwielbiam takie dipowe przyjęcia, podajemy sałatę, kilka past, pitę i wszyscy goście są zachwyceni.

Przygotowanie nie jest specjalnie skomplikowane. Niestety bób trzeba obrać z łupin, ale to największy wysiłek, reszta idzie ekspresowo. Możemy zrobić hummus w wersji wegańskiej lub wegetariańskiej z odrobiną palonego masła. Warto, spróbujcie!!!

Hummus z bobu

HUMMUS Z BOBU

Sezon na bób jest w tym roku szczególnie długi, ale niestety dobiega już końca. Dlatego śpieszę z przepisem na hummus z bobu… Uncategorized HUMMUS Z BOBU European DRUKUJ
PORCJE: 6
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat

SKŁADNIKI

1 kg bobu

3 czubate łyżeczki jasnej pasty tahini

2 łyżki soku z cytryny

1 łyżeczka skórki otartej z cytryny

ok. 4 łyżki zimnej wody

1 ząbek czosnku

sól do smaku

2 łyżki oliwy z oliwek lub 2 łyżki masła (opcjonalnie)

1 łyżeczka czerwonego pieprzu do dekoracji (opcjonalnie)

PRZYGOTOWANIE

Gotujemy bób w wodzie do miękkości. Długość gotowania zależy od tego jak młody/stary mamy bób.

Po ugotwaniu studzimy bób i obieramy go z łupin.

Do malaksera wrzucamy obrany bób, pastę tahini, wyciśnięty czosnek, sok i skórkę z cytryny. Miksujemy. Dodajemy wodę. Zaczynamy od 2 łyżek i potem dodajemy więcej, aż uzyskamy konsystencje gęstej pasty. Doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem.

Hummus można podawać bez dodatków - jest pyszny sam w sobie.

Ja przed podaniem polewam go oliwą z oliwek lub palonym masłem * oraz posypuję rozkruszonymi ziarenkami czerwonego pieprzu. Bardzo ładnie to wygląda:)

Palone masło*: w małym rondelku rozpuszczamy masło. Gotujemy je na małym ogniu usuwając szumowiny. Bedzie gotowe kiedy lekko zbrązowieje i nabierze orzechowego zapachu. Uważamy, żeby nie przypalić.

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Napisz komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. AKCEPTUJĘ Polityka prywatności