UPIORNE FLAKI

by Anna
Flaki

Przepis na Upiorne flaki pochodzi ze słynnej strony Moje wypieki. Od lat z niej korzystam, czerpię niezliczone inspiracje. Tym razem postanowiłam opublikować przepis na moim blogu. Ciasto jest jedocześnie tak zaskakująco obrzydliwe i przepyszne, że nie mogłam się powstrzymać.

Wszyscy znają i uwielbiają cynamonowe drożdżówki. A nawet jeśli ktoś – jak ja – nie przepada za drożdżówkami, dozna szoku. Upiorne flaki są soczyste, słodkie, wybitne, po prostu idealne.

Ciasto nie wymaga specjalnych umiejętności cukierniczych, zawsze wychodzi – jedyna trudność to dobre wyrobienie ciasta, zawsze bardzo ważne przy cieście drożdżowym. Ja pomagam sobie malakserem z opcją wyrabiania ciasta, bez tego byłoby mi trudno.  Ale jak macie krzepę, dacie radę ręcznie 😉

Naprawdę pycha, koniecznie spróbujecie na Halloween!

Podaję proporcję na dużą blachę ok 40×60.  Nie warto robić mniejszej- za szybko znika 😉

Bardzo polecam!!!

Flaki

UPIORNE FLAKI

Przepis na Upiorne flaki pochodzi ze słynnej strony Moje wypieki. Od lat z niej korzystam, czerpię niezliczone inspiracje. Tym razem postanowiłam opublikować… Uncategorized UPIORNE FLAKI European DRUKUJ
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat

SKŁADNIKI

540 g mąki pszennej

80 g drobnego cukru do wypieków

1/2 łyżeczki soli

10 g suchych drożdży

80 g masła, roztopionego

250 ml mleka

2 duże jajka

Nadzienie cynamonowe:

80 g masła

200 g cukru

3 łyżki zmielonego cynamonu

Krew:

2-3 słoiki konfitury wiśniowej

 

PRZYGOTOWANIE

Mąkę pszenną mieszamy z suchymi drożdżami. Masło rozpuszczamy na małym ogniu. Dodajemy do mąki resztę składników, poza masłem i wyrabiamy ciasto, pod koniec wyrabiania dodajemy roztopiony tłuszcz. Ciasto powinno się wyrabiać ok 10 minut, dlatego polecam malakser z opcją wyrabiania ciasta. Powinno być miękkie i elastyczne.

Formujemy z ciasta kulę i wkładamy je do oprószonej mąką miski.  Przykrywamy miskę ręcznikiem kuchennym i odstawiamy w ciepłe miejsce. Ciasto powinno podwoić swoją objętość, zajmie to około 1,5 godziny.

W czasie, gdy ciasto rośnie, przygotowujemy farsz. Rozpuszczamy masło i zostawiamy do ostygnięcia. Mieszamy cukier z cynamonem. Dużą formę wykładamy papierem do pieczenia.

Po ok 1,5 h wyjmujemy wyrośnięte ciasto na stolnicę.  Przekrawamy je na pół, połowę odkładamy do miski. Drugą połowę rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 30 x 45 cm, delikatnie podsypując mąką stolnicę i wałek, by ciasto się nie kleiło. Jeśli nie wyjdzie wam idealny prostokąt- nie przejmujcie się, kształt nie ma większego znaczenia.  Chodzi o to, żeby udało się pokroić ciasto w mniej więcej równe paski.

Przygotowany prostokąt, lub co nam wyjdzie 😉 smarujemy roztopionym masłem i posypujemy cynamonowym cukrem. Następnie ostrym nożem kroimy rozwałkowane ciasto na pasy (ok 3-4 cm). Składamy brzegi paska i sklejamy. W ten sposób powstają rulony z ciasta, które układamy w formie wyłożonej papierem do pieczenia.  Formujemy pofałdowane jelita, układając rulony ciasta szwem do dołu.

Powtarzamy operację z drugą połową ciasta.

Ułożone w formie ciasto przykrywamy ręcznikiem kuchennym i zostawiamy na ok. 30 – 60 minut do ponownego wyrośnięcia (ciasto powinno podwoić objętość i zetknąć się ze sobą podczas wyrastania).

W tym czasie przepuszczamy przez sito konfiturę z wiśni, owoce zostawiamy na inną okazję (np. do jogurtu) galaretowata masa będzie idealnie imitować krew.

Wyrośnięte bułeczki wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i pieczemy około 13 minut. Wyjmujemy i jeszcze gorące smarujemy przetartą konfiturą. Podajemy po ostygnięciu.

Smacznego 😉

 

halloween

 

ZOBACZ TAKŻE

Napisz komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. AKCEPTUJĘ Polityka prywatności