KISZONKA Z CZERWONEJ KAPUSTY

by Anna

Kiszonka z czerwonej kapusty wygląda niepozornie, ale naprawdę warto ją wypróbować. Jak wiadomo kiszonki działają jak naturalne probiotyki, doskonale wpływają na naszą florę bakteryjną, regulują poziom cukru we krwi, zawierają dużo witamin…itp, itd.

Krótko mówią, surówka z kiszonej czerwonej kapusty jest bardzo zdrowa, pyszna, chrupiąca i łatwa w przygotowaniu. Czerwona kapusta ma naturalnie pikantny smak bez dodawania jakichkolwiek przypraw oprócz soli. Po ukiszeniu można ja przechowywać w lodówce i podawać na różne sposoby jako dodatek do dań.

Ja bardzo lubię wersję najprostszą, czyli samą kapustę skropioną odrobiną oleju roślinnego o neutralnym smaku.  Ostatnio zrobiłam wersję z olejem z pestek dyni, który łagodzi ostrość surówki i nadaje jest lekko orzechowy posmak. Ta wersja też bardzo nam smakowała.

KISZONKA Z CZERWONEJ KAPUSTY

Kiszonka z czerwonej kapusty wygląda niepozornie, ale naprawdę warto ją wypróbować. Jak wiadomo kiszonki działają jak naturalne probiotyki, doskonale wpływają na naszą… DODATKI KISZONKA Z CZERWONEJ KAPUSTY European DRUKUJ
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat

SKŁADNIKI

1 mała główka czerwonej kapusty

2 łyżeczki soli

Wersja podstawowa:

2 łyżki oleju roślinnego o neutralnym smaku

Wersja wzbogacona:

2 łyżki oleju z pestek dyni

1 garść pomieszanych pestek dyni i słonecznika

 

PRZYGOTOWANIE

Szatkujemy kapustę, można to zrobić w malakserze przy użyciu tarczy do krojenia warzyw na cienkie plasterki.

Przekładamy 1/2 poszatkowanej kapusty do miski, solimy i mieszamy, potem druga część i robimy to samo. Odstawiamy kapustę na 30 min. Po tym czasie ugniatamy ją ( przydadzą się rękawiczki), aż puści sporo soku. Naciskamy kapustę bardzo mocno, tak, żeby sok wypłynął na powierzchnię i pokrył całą kapustę, kładziemy na niej odwrócony do gry nogami talerzyk i stawiamy na nim coś ciężkiego, np naczynie wypełnione wodą. Chodzi o to, żeby kapusta był schowana pod warstwą soku.  Zostawiamy na 3 dni w temperaturze pokojowej.

Po trzech dniach kiszonka jest gotowa,  mieszamy ją z sokiem i przekładamy do naczynia, w którym będziemy ja przechowywać w lodówce.

Podajemy jak dodatek do dań skropioną olejem roślinnym. Jeśli mamy ochotę na wersję bardziej urozmaiconą , dodajemy olej z pestek dyni i prażone na suchej patelni pomieszane pestki dyni i słonecznika.

Smacznego !

 

ZOBACZ TAKŻE

Napisz komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. AKCEPTUJĘ Polityka prywatności